Sövény Aladár, a hazai koreanisztika úttörője

Alcím
egy elfeledett magyar tudós megfigyelései a Koreai-félszigetről
Szerző
Csoma Mózes
Kiadás ideje
2015
Kiadó
ELTE Eötvös Kiadó
Kiadás helye
Budapest
ISBN
978-963-312-227-3
Ismertető

Újabb könyvvel jelentkezett Dr. Csoma Mózes, az ELTE Koreai Tanszékének vezetője. Hasonlóan korábbi könyveihez, a szerző ezúttal is a magyar-koreai kapcsolatokat kutatja.
„Sövény Aladár a magyar-koreai kapcsolatok első fejezetének méltánytalanul elfeledett szereplője. Ő volt az első olyan magyar, aki komoly előképzettséggel, a koreai nyelv ismeretének birtokában érkezett a Távol-Keletre, hogy 1954-ben megkezdje diplomáciai szolgálatát. Bár az Osztrák-Magyar Monarchia időszakában több magyar látogató is megfordult az akkor még egységes Koreai-félszigeten, mindegyikük a helyszínen szerezte meg első tapasztalatait az országról és lakosságáról. Hasonló a helyzet azokkal a magyar orvosokkal is, akik 1950 nyarától érkeztek a koreai háború frontvonalára, hogy a Magyar Népköztársaság támogatásaként segítséget nyújtsanak a sebesültek ellátásában. Sövény Aladár viszont a Távol-Kelet tudós szakértőjeként lett a Magyarországra érkező észak-koreai hadiárvák egyik első tanára, akiknek segítségével kiváló koreanistává képezte magát.” (részlet a kiadó honlapján megjelent könyvismertetésből)
A könyv nagyrészt Sövény Aladár levelezésének, önéletrajzának, kortársakkal készített interjúknak, korabeli tudósításoknak és levéltári iratoknak a felhasználásával készült. Belőle nem csak Sövény Aladár életútját ismerjük meg, hanem az 1950-60-as évek Észak-Koreájának mindennapjairól is számos, kevéssé tudott információval szolgál.