Az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár 2024. április 16-án (kedden) 15.00 órától technikai okok miatt zárva tart.

Digitalizált kézirataink egyre szélesebb körben érhetők el

Az EDIT egyetemi repozitórium mellett a Hungaricana oldalán is kereshetővé vált az Egyetemi Könyvtár és Levéltár Hevenesi – Kaprinai – Pray forrásgyűjteménye, lehetővé téve, hogy minél szélesebb közönség számára elérhetővé váljanak a tudósok kéziratai. A könyvtár küldetésének tekinti, hogy az ELTE birtokában lévő tudásvagyon és kutatási források egyre nagyobb ismeretségre és népszerűségre tegyenek szert. A Hungaricana biztosítja a tartalomgazdával való kapcsolatfelvételt, másolat megrendelése esetén pedig az ELTE Digitális Intézményi Tudástárához (EDIT) irányítja a használót.

A három jezsuita tudós, Hevenesi Gábor (1656-1715), Kaprinai István (1714-1786) és Pray György (1723-1801) kéziratgyűjteménye az Egyetemi Könyvtár és Levéltár legértékesebb állományrészeinek egyike. A tudósok a teljességre törekedve próbálták meg a Magyarország történetére vonatkozó összes dokumentumot összegyűjteni, lemásolni, rendszerezni, hatalmas anyagot hozva így létre oklevelekből, levelekből és történeti művekből.

A három gyűjtemény papír alapú összterjedelme mintegy tizenöt folyóméter. Forrásértéke a magyar történelem, művelődéstörténet kutatásában felbecsülhetetlen. A nagyobbrészt latin nyelvű anyag közzétételével nem csak a magyar, hanem az európai középkorral és újkorral foglalkozó szakembereknek számára is fontos források válnak hozzáférhetővé.