Tíz év a minőség jegyében

Az Egyetemi Könyvtári Szolgálat (EKSZ) K21 Minőségirányítási Koordinációs Bizottsága idén ünnepelte megalakulásának tíz éves évfordulóját. A jubileum alkalmából a bizottság tagjai Visegrádon kétnapos csapatépítő tréningen vettek részt, melynek keretében az idén elkészült felsőoktatási könyvtári stratégiával összevetették az EKSZ küldetését, jövőképét, valamint stratégiáját. Az elemzés után arra a következtetésre jutottak, hogy a stratégia felülvizsgálata szükséges.

A beszámoló nap keretében a csoport tagjai összegezték az elmúlt negyedév során elért eredményeket és egyeztettek a jövőbeni tervekről, valamint a kitűzött feladatok megvalósításáról.

Az elmúlt évtized sikereinek prezentálása mellett az EKSZ idei szervezeti önértékelés eredményei is napirendre kerültek. Az eddigi három önértékelés eredményei tükrében hozott és jóváhagyott javító intézkedések megvalósítása a hétköznapi munkafolyamatok hatékonyságát növelte. A könyvtárhasználók igényeinek és elégedettségének mérési eredményei alapján új, modern technológiákat és kényelmesebb szolgáltatásokat vezettünk be. Az esélyegyenlőség megvalósítása érdekében az elmúlt években bővültek akadálymentes szolgáltatásaink, és jelnyelven kísért bemutató videó készült a könyvtárhasználat megkönnyítése céljából.

A szervezet megújítása együttműködő könyvtári hálózatot hívott életre, mely a fiatal könyvtárosok számára is motiváló, és állandó szakmai fejlődést, illetve folyamatos perspektívaváltást tesz lehetővé. Új tagjaink megismerkedhettek a K21 alapítóival, a bizottság indulásával, a kezdeti célkitűzésekkel és a minőségfejlesztés érdekében végzett tervszerű munkával. A szakmai kihívást jelentő feladatok csoportmunkában történő megoldása a szervezeten belüli kohézió erősítését és a jó gyakorlatok megosztását egyidejűleg biztosította. Az EKSZ munkaközösségének valamennyi tagja nyitott a folyamatos továbbképzésekre. A minőségi szolgáltatások jövőbeni biztosítása iránti elkötelezettségük a Minősített Könyvtár címre való pályázás előkészületei és megvalósítása során egyaránt megerősítést nyert.

Az intenzív tréning sikerén és hatékonyságán felbuzdulva a következő nyárra újabb többnapos találkozót tervezünk.