Beszédes Kálmán rajzai a rodostói Csáky-házban

Örömteli esemény könyvtárunk számára, hogy a 2019. október 30-án a törökországi Rodostóban (Tekirdag) a Török-Magyar Kultúra Házaként átadott Csáky-házban megnyílt állandó kiállításon bemutatásra kerülnek Beszédes Kálmánnak a gyűjteményünkben őrzött rodostói rajzainak másolatai is.

A mostani kiállítás az rodostói egykori Magyar utca és a magyar házak történetét, a helyi magyar menekültkolónia életét, közelebbről pedig a fejedelmet az emigrációba is követő Csáky Mihály gróf kuruc generális és az általa lakott ház történetét dolgozza fel. A házat a Rodostói Nagyvárosi Önkormányzat újíttatta fel kulturális célokra, itt kapott helyet a magyar tiszteletbeli konzulátus és a helyi magyar baráti társaság is.

Képek az átadó ünnepségről

Beszédes Kálmán (Dunaföldvár, 1839. aug. 4. – Konstantinápoly, 1893. máj. 3.) festő tájképek és arcképek festése után főként képeslapok számára készített illusztrációkat. Konstantinápolyba költözve a tűzoltóság szervezése körül szerzett érdemeket. Sokat fáradozott a rodostói Rákóczi-hamvak hazaszállítása és a rodostói templom restaurálása ügyében.

Rodostóban készített rajzai a Csáky-ház kertjében és első emeletén kerültek elhelyezésre, s a kiállítás által a helyi közönség végre szélesebb körben és méltó módon ismerheti meg a városuk történetére nézve egyedülálló kollekciót.

Beszédes Kálmán rodostói rajzai az ELTE Digitális Intézményi Tudástárban (EDIT) is megtekinthetők.