Könyvbemutatónkon vettek részt örökbefogadóink

Könyv-örökbefogadási programunk keretében örökbefogadóink részére restaurátorunk és szaktájékoztató könyvtárosunk részletes bemutatót tartott a támogatott kötetekről.

Dr. Karácsony Dávid Archibald és Schvéd Brigitta Andreas Eudaemon-Joannes Apologia pro Henrico Garneto Angelo (1610) című művét fogadták örökbe. Andreas Eudaemon-Joannes görög jezsuita szerzetes (1560?–1625) 1610-ben publikálta Apologiáját, amelyben védelmébe vette Henry Garnet (1555–1606) jezsuita szerzetest. Garnetet 1606-ban ítélte el a titkos tanács (Privy Council), melynek tagja volt a részletes címben említett Sir Edward Coke (1552–1634) is. Az ítélet oka az 1605-ös ún. Gunpowder Plotban való részvétele volt: tudott Robert Catesby tervéről, de nem tájékoztatta arról az uralkodót. A kinézetre nem túl megnyerő kötet fontos kultúrtörténeti érték, melyet a nagyszombati jezsuita kollégium már 1619-ben biztosan a könyvtárában tudott. Egyszerű natúr színű pergamenkötése szakadozott, az elülső kötéstábla szinte teljesen levált a könyvtestről. Könyv-örökbefogadóink támogatásának köszönhetően a kötet restaurálásra kerül és megújult formában a jövő nemzedékei számára is hozzáférhetővé válik.

Dallman Kristóf a jezsuita bölcseleti és teológiai doktor, Szerdahelyi Gábor (1660–1726) természeti és időjárási emblémákkal illusztrált, Meteorologia philosophico-politica című könyvét fogadta örökbe. A kötet erkölcsi, filozófiai és politikai magyarázatokat tartalmaz. A tizenkét egységből (dissertatio) álló, összesen 2+82 rézmetszetet tartalmazó művet Nagyszombatban adta ki Johann Andreas Hörmann 1702-ben. A rézmetszeteket több művész készítette, köztük Wolfgang Joseph Kadorizi, Andreas Trost és Andreas Matthäus Wolfgang. A kérdést (questio) megválaszoló válasz (conclusio) mindig az adott, mottóval ellátott képhez kapcsolódik. A Meteorologia forrásai között éppúgy találunk ókori szerzőket, mint újkori természettudósokat és filozófusokat is, a természeti jelenségeknek pedig igen széles körét, a villámlástól a földrengésig. Könyv-örökbefogadónknak ezúton is köszönjük a kötet megmentését.

Könyv-örökbefogadási programunkról honlapunkon találnak részletes információkat. Fogadjon örökbe egy könyvet Ön is! Örökbefogadásra ajánlott könyveink listája itt érhető el.

Örökbefogadott köteteink:

Bar. 01603 Andreas Eudaemon-Joannes: R. P. Andreae Eudaemon-Ioannis Cydonii e Societate Iesu, ad actionem proditoriam Edouardi Coqui, Apologia pro R. P. Henrico Garneto Anglo, eiusdem Societatis sacerdote Coloniae Agrippinae [Köln]: apud Ioannem Kinckium, anno MDCX [1610]

RMK II 507a

[4], 297, [5] p. [2] t.fol. ill., 84 rézmetszet; 32 cm (2o)

Ívjelzés: a2 A-Z4 Aa-Pp4

RMK II 2137

RMK II 507a Meteorologia philosophico-politica, in duodecim dissertationes per quaestiones meteorologicas et conclusiones politicas divisa, appositisque symbolis illustrata, honori inclytae regiae camerae Scepusiensis inscripta a nobili ac erudito domino Joanne Vitézy de Dobó, AA. LL., et philosophiae baccalaureo, ac pro suprema ejusdem auspicijs universam philosophiam publice propugnandam mense Junio MDCII in Alma Archi-Episcopali Universitate Tyrnaviensi susciperet. Praeside R. P. Gabriele Szerdahelyi e Societate Jesu, AA. LL. et Philosophiae doctore, ejusdemque professore ordinario. Tyrnaviae [Trnava] : typis Academicis, per Joannem Andream Hörmann, MDCCII [1702]

ELTE EKL