200 éve született Nagy Iván

Nagy Iván genealógus, történész, könyvtárunk egykori munkatársa 200 évvel ezelőtt, 1824. július 18-án született Balassagyarmaton. 1855 és 1870 között az Egyetemi Könyvtár munkatársa volt előbb könyvtártisztként, majd 1859-től első őrként. Könyvtárosként részt vett az alapkatalógus készítésében és az olvasószolgálat ellátásában, emellett jelentős tudományos tevékenységet is folytatott: könyvtárunk kézirattárából több 16-17. századi forrást publikált, 1857 és 1868 között pedig megjelentette tizenkét kötetes főművét Magyarország családai czímerekkel és nemzedékrendi táblákkal címmel. Az évforduló napján a Magyar Nemzeti Múzeum Palóc Múzeumában ünnepélyes keretek közt megkoszorúzták Nagy Iván szobrát, majd Nagy Iván életével, munkásságával, hagyatékával kapcsolatban lévő intézmények képviselőinek megemlékezései és köszöntői hangzottak el. A rendezvényen az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár is megemlékezett a neves kutatóról Balassagyarmat város, Horpács község, a Magyar Nemzeti Levéltár Nógrád Vármegyei Levéltára, az ELTE BTK Történeti Intézet Művelődéstörténeti Tanszéke, a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Akadémiai Bizottsága, a Magyar Történelmi Családok Egyesülete, a Magyar Heraldikai és Genealógiai Társaság, a Váci Egyházmegye, Nógrád Vármegyei Önkormányzat Közgyűlése, az Országos Széchenyi Könyvtár és a Nemzeti Örökség Intézete mellett. A rendezvényt a Nógrád vármegyei levéltárosok által tartott interaktív családfakutatási előadás zárta.

ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár