Budai Krónika 550

A Budai krónika kiadásának 550. évfordulója alkalmából nyílt időszaki kiállításunkon a Chronica Hungarorum könyvtárunkban őrzött eredeti példányába és néhány nyomdászattörténeti szempontból egyedülálló kiadványba nyerhet betekintést.

Az első Magyarországon működő nyomda kiadványai közül az 1473-ban pünkösd előestéjén, június 5-én Hess András által készített Budai krónika (Chronica Hungarorum) a leghíresebb, melynek könyvtárunkban őrzött példánya soha nem hagyta el a történelmi Magyarország területét.

Hazánkban a könyvnyomtatás megfelelő mecénás hiányában azonban nem tudott még hosszú időre gyökeret verni. Néhány évvel később, feltehetőleg szintén Budán (esetleg Pozsonyban) 1477 és 1480 között működhetett egy másik nyomdaműhely, az első kiadványa alapján híressé vált Confessionale-nyomda, melynek unikális termékei, Antoninus Florentinus firenzei érsek Confessionale című munkája, valamint Laudivio Zacchia 15. századi johannita Szent Jeromos-életrajza szintén megtekinthetők.

Később több évtizeden át külföldi műhelyekből kerültek ki a tárlatunkon szereplő különleges történelmi művek, többek között a Thuróczy-krónika, a Schedel-krónika Buda látképével, valamint a Hunyadi László kivégzését megörökítő Johann Ludwig Gottfried német teológus krónikája.

A kamarakiállítás 2023. szeptember 8-áig, hétköznapokon 10.00 és 15.00 óra között látogatható. Jelentkezni a titkarsag@lib.elte.hu e-mail címen lehet. Kiállításainkról további részetek honlapunkon érhetők el.

Illusztráció: A képen Mária magyar királynő (1371–1395), Nagy Lajos lánya, Luxemburgi Zsigmond felesége látható. [Thuróczy János, Chronica Hungarorum. Auguste [Augsburg] : impressa Erhardi Ratdolt ... industria … impensis ... Theobaldi Feger, 3. Jun. 1488. fol. m8v.]
ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár, Thuróczy János, Chronica Hungarorum. Auguste [Augsburg] : impressa Erhardi Ratdolt ... industria … impensis ... Theobaldi Feger, 3. Jun. 1488. fol. m8v.