Egyetemi életrajzi mozaikok – Fischer Lipót

Kétszázötven évvel ezelőtt, 1773-ban XIII. Kelemen pápa feloszlatta a jezsuita rendet, felgyorsítva egyetemünk állami kézbe kerülésének folyamatát. 1635 és 1773 között számos nagy tudású, kiváló jezsuita oktatott egyetemünkön, tevékenységükkel maradandó nyomot hagyva az intézmény történetében. Májusban egyetemünk éremtárának alapítóját, Fischer Lipótot mutatjuk be.

Fischer Lipót 1703-ban született Bécsben, 1718-ban lépett be a jezsuita rendbe. Tanulmányai elvégzése után Bécsben, Passauban, Linzben és Sopronban is tanított. 1747-től a bécsi rendház könyvtárosa volt. 1753-ban éremgyűjteményét a nagyszombati egyetemnek ajándékozta, és ezzel Európában elsőként hozott létre egy oktatási célra használt numizmatikai gyűjteményt. Az éremtár alapításakor 1842 darab érmét tartalmazott, melyről Fischer Lipót 1762 és 1763 között részletes katalógust készített. Fischer a gyűjtemény elhelyezésére három éremtároló szekrényt is készíttetett. Az éremtárat 1817-ig az Egyetemi Könyvtárban őrizték, ma a Bölcsészettudományi Kar Régészeti Intézetében található.

ELTE BTK Régészettudományi Intézet