"Egyetemi Könyvtár. Az ország első egyetemi könyvtára 1876-os megnyitása óta folyamatosan üzemel.
A 19. században az ELTE Könyvtára még a Monarchia 5. legnagyobb könyvtára volt. Mára csupán a harmadik helyen áll a Budapesti könyvtárak között
A Centrál Kávéház egyike a kevés megmaradt régi vágású nagy kávézónak, melyek oly’ nagy népszerűségnek örvendtek a 18–19. században.
Az ’50-es évektől egy egyetemi klub, az Eötvös Klub működött az épületben, mely a szabadság és a tolerancia földje volt.
ELTE Könyvtár
Centrál Kávéház
Az ország első egyetemi könyvtára megnyitása óta folyamatosan üzemel.
A 16. században alapította Oláh Miklós Esztergomi érsek és az első magyar egyetem megalapításakor, a 18. században vált nyilvános könyvtárrá.
A gyűjtemény hamarosan Pestre költözött, jelenlegi épülete pedig 1876-ban épült.
1877-ben II. Abdul Hamid, az Oszmán Birodalom 34. szultánja 35 olyan kódexet szolgáltatott vissza a könyvtárnak, melyeket korábban feltételezhetően II. Szulejmán szultán „tulajdonított el”.
A 19. század közepén az ELTE Könyvtára a maga 94 636 kötetével még a Monarchia 5. legnagyobb könyvtára volt (Bécs, Prága, Pavia és Padua után) ,mára csupán a harmadik helyen áll… a városban.
1,6 milliós gyűjteménnyel rendelkezik, melyben a könyvek mellett kódexek, térképek és más okiratok is találhatóak, elsősorban vallástörténeti, vallástudományi, filozofikus, középkori történelmi és pszichológia területekre szakosodva.
A sarkán látható kupolát eredetileg négy szobor övezte, ám sajnos a gyenge minőségű alapanyagoknak köszönhetően 20 éven belül tönkrementek.
Reáltanoda utcai homlokzatán ma a tudománytörténetből fontos allegorikus, szimbolikus figurák látható: Aquinói Szent Tamás, Arisztotelész, Hérodotosz, Hippokratész, Homérosz, Szolón, Humboldt, Arkhimédész, Galilei, Newton, Machiavelli és John Winkelmann."