80 éve alakult meg a Magyar Könyvtárosok és Levéltárosok Egyesülete

Megjelenés ideje
Megjelenés helye
MTVA, Sajtó-és Fotoarchivum, 2015. 26.
Alcím
Sajtó- és Fotóarchívum: a 2015. 26. hét érdekes eseményei

Intézmény

Forrás helye
http://mtva.hu/hu/sajto-es-fotoarchivum/kesz-80-eve-alakult-meg-a-magyar-koenyvtarosok-es-leveltarosok-egyesuelete
Szövegrész

"80 éve, 1935. június 26-án alakult meg Budapesten a Magyar Könyvtárosok és Levéltárosok Egyesülete.

A szervezet a ma is működő Magyar Könyvtárosok Egyesületének jogelődje, alapításának gondolata először 1929 kora nyarán vetődött fel. Több mint három évnek kellett eltelnie, míg 1932. október 15-én az Egyetemi Könyvtár akkori igazgatója, Pasteiner Iván a könyvtárában tartott ülésen előterjesztette az egyesület alapszabályának tervezetét, és javasolta a levéltárosok bevonását a további munkába.
Az alakuló ülésre 1935. június 26-án a Magyar Tudományos Akadémián került sor. Az egyesület elfogadta alapszabályát, elnökké választotta Fitz Józsefet, a Magyar Nemzeti Múzeum Országos Széchényi Könyvtárának főigazgatóját, aki a következő célokat fogalmazta meg: "A könyvtár- és levéltárügy tudományos és közcéljainak felkarolása; a könyvtárosok és levéltárosok közti állandó kapcsolat biztosítása; a könyvtárosok és levéltárosok testületi érdekeinek támogatása; a könyvkultúra előmozdítása."
Az egyesület első kongresszusát és évi rendes közgyűlését 1936 októberében tartotta. A szakmai programok jelentős része a könyvtári és levéltári szakosztály ülésein zajlott. A plenáris záróülés témái a következők voltak: A magyar könyvtárpolitika; Mi tartozik a levéltárba, mi a könyvtárba?; A könyvtárosok és levéltárosok testületi érdekei. Határoztak a könyvtárosképző tanfolyam indításáról, a Magyar Könyvszemle egyesületi közlönyként történő megjelentetéséről és az egyesületi évkönyv kiadásáról.
1937 elején megszervezték az első tanfolyamot, amely 100 órában, 15 témakörben folyt, 70 fő szerzett könyvtárosi bizonyítványt. Az elméleti oktatás a Pázmány Péter Tudományegyetem egyik Múzeum körúti épületében folyt, a gyakorlati képzés az Országos Széchényi Könyvtárban, az Egyetemi Könyvtárban, a Fővárosi Könyvtár és a Technológiai Intézet könyvtárában zajlott. Az elméleti képzés területei: könyvtári igazgatás, katalogizálás (katalóguscédulák írása), bibliográfiák, könyvkereskedelem, könyv- és hírlapkiadás, nyomtatás, könyvkötészet, kézirat-meghatározás.
1937-ben az egyesület csatlakozott a Könyvtáros Egyesületek Nemzetközi Szövetségébe (IFLA). Ugyanabban az évben jelent meg hivatalos szakfolyóirata a Magyar Könyvszemle, amelynek szerkesztő bizottsági tagjai a könyvtárigazgatókból kerültek ki. A könyvtárak a kiadási költségekhez is hozzájárultak, a szaklapot 1944-ig rendszeresen kiadták. A könyvtárosok első Évkönyve is 1937-ben került ki a nyomdából, akkorra már a tagok száma elérte a 358 főt, akik közül 290-en könyvtárosok, 68-an levéltárosok voltak.
A második világháború idején, 1942-ben tartotta utolsó közgyűlését a szervezet, majd 1943 és 1945 között működése szünetelt. A háború után megindult újjászerveződése, de 1950 elejére gyakorlatilag megszűnt. Utódja, a Magyar Könyvtárosok Egyesülete 1956-ban alakult újjá."