Ideiglenes zárvatartás: Az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár 2025. január 25. (szombat) - 2025. február 8. (szombat) között zárva tart.

Külső raktárunk költöztetése miatt az ott tárolt könyvek és doktori disszertációk, valamint a könyvtár teljes raktári folyóirat-állománya előreláthatólag 2025. január végéig nem elérhető. A könyvállományunk nagy része továbbra is kölcsönözhető, valamint friss szakirodalom található a szabadpolcokon. 

200 éve született Nagy Iván

Nagy Iván genealógus, történész, könyvtárunk egykori munkatársa 200 évvel ezelőtt, 1824. június 18-án született Balassagyarmaton. 1855 és 1870 között az Egyetemi Könyvtár munkatársa volt előbb könyvtártisztként, majd 1859-től első őrként. Könyvtárosként részt vett az alapkatalógus készítésében és az olvasószolgálat ellátásában, emellett jelentős tudományos tevékenységet is folytatott: könyvtárunk kézirattárából több 16-17. századi forrást publikált, 1857 és 1868 között pedig megjelentette tizenkét kötetes főművét Magyarország családai czímerekkel és nemzedékrendi táblákkal címmel.

Az évforduló napján a Magyar Nemzeti Múzeum Palóc Múzeumában ünnepélyes keretek között megkoszorúzták Nagy Iván szobrát, majd Nagy Iván életével, munkásságával, hagyatékával kapcsolatban lévő intézmények képviselőinek megemlékezései és köszöntői hangzottak el. A rendezvényen az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár is megemlékezett a neves kutatóról Balassagyarmat város, Horpács község, a Magyar Nemzeti Levéltár Nógrád Vármegyei Levéltára, az ELTE BTK Történeti Intézet Művelődéstörténeti Tanszéke, a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Akadémiai Bizottsága, a Magyar Történelmi Családok Egyesülete, a Magyar Heraldikai és Genealógiai Társaság, a Váci Egyházmegye, Nógrád Vármegyei Önkormányzat Közgyűlése, az Országos Széchényi Könyvtár és a Nemzeti Örökség Intézete mellett. A rendezvényt a Nógrád vármegyei levéltárosok által tartott interaktív családfakutatási előadás zárta.

Illusztráció szerzője, forrása:
ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár