Digitalizált metszetek az online katalógusban és az ELTE Digitális Intézményi Tudástárban

Megjelenés ideje
Megjelenés helye
EKSz, EK honlap

Intézmény

Forrás helye
http://konyvtar.elte.hu/hu/node/2977
Csatolt fájl
Szövegrész

"A budapesti Egyetemi Könyvtár összességében mintegy 8000 egység metszete az ország egyik leggazdagabb és legrégibb történeti, művelődés- és irodalomtörténeti forrásgyűjteményének része.

Első, a kor szakmai színvonalának megfelelő, analitikus katalógus a metszetekről, a könyvtár új épületbe történt átköltözését követően (1876) készült. A főként XVIII., XIX. századból származó arckép, illetve tájkép és egyéb illusztráció között azonban akad jóval korábbi, XVI.századi rézmetszet (pl. Hieronymus Wierix) is.

Az előző integrált könyvtári rendszerben ugyancsak készült leírás a metszettár egy részéről, jelzetelése azonban nem volt egységes, formai és tartalmi elemei megértek a kiegészítésre, cserére. Ehhez a munkához mozgósított a Könyvtár egy másfél millió Ft értékű támogatást, melyet az NKA Közgyűjtemények Kollégiumától pályázati úton kapott. Az 5000 dokumentum digitalizálására, a MARC21 szabvány szerinti leírására az ALEPH integrált adatbázisban, valamint internetes közzétételére kiírt feladatok megvalósítását, az INFODOK pályázatnyertesként végezhette el.

A digitalizált metszetek bekerültek az ELTE Digitális Intézményi Tudástárába (EDIT). A lépésről lépésre összehangolt előkészítő, szerkesztő munka eredménye, hogy a zömmel európai történelmi személyekről, írókról, filozófusokról, művészekről készített portrék (kis részben pedig térkép, tájkép, látkép, épületábrázolás, stb.) digitalizált képe végre összekapcsolható lett az elektronikus katalógusban az egységes szempontrendszer szerint elkészített bibliográfiai leírással. A Metszetek gyűjteménye az EDIT-ben (edit.elte.hu) az Egyetemi Könyvtár Különgyűjtemények nevű kategóriája alatt található.

Füredy mint Figaro

305

Fáncsy min Don José de Santarem

306

Barabás Miklós

309

Lovasy-Tripammer Betti

310

Lendvay és fia

311"