Due to the relocation of our external warehouse the books and doctoral dissertations stored there, as well as the entire stock of the library's periodicals, will be unavailable until the end of January 2025. Many of our books are still available for loan and current literature can be found on the open shelves.

"Még nem a mi történelmünk?" - A délszláv háború emlékezete és oktatása Magyarországon - konferencia a Szekfű Gyula Könyvtárban

Az ISHA Budapest tisztelettel meghív minden érdeklődőt a "Még nem a mi történelmünk?" - A délszláv háború emlékezete és oktatása Magyarországon című konferenciára.

 

 

Az EUROCLIO (European Association of History Educators) szervezet az Európai Bizottság „A polgárok Európája” programjának támogatásával indította el „Learning a History That Is ’Not Yet History’” projektet, mely a kilencvenes évek délszláv háborúinak emlékezetét járja körül. A volt Jugoszlávia tagállamaira és egyéb európai országokra kiterjedő projekt célja, hogy történelemoktatók és történészhallgatók bevonásával kísérelje meg feltérképezni a délszláv háborúk megjelenését a köz- és felsőoktatásban. A kezdeményezés az oktatásban viszonylag ritkán tárgyalt témák (a huszadik század nemzeti-etnikai színezetű konfliktusai, menekültügy, kisebbségi lét) tárgyalásával kíván hozzájárulni a nemzeti és helyi diskurzusok párbeszédén keresztül a múlt jobb megismeréséhez és a régió társadalmainak megbékéléséhez.

Az ISHA Budapest a Történelemtanárok Egylete támogatásával egy konferenciával vesz részt a projektben. E rendezvény fő problémája a délszláv háborúk emlékezetének töredezettsége és annak oktathatósága.
Előadóink segítségével az alábbi kérdésköröket kívánjuk vizsgálni:
- milyen csomópontok mentén sűrűsödnek a háborút elszenvedő közösségek emlékei,
milyen idő- és hangsúlybeli változásokat figyelhetünk meg
- létrejöhet-e egységes narratíva, vagy egymás mellett párhuzamosan működő diskurzusok jellemzőek
- mi szükséges ahhoz, hogy a kérdéskör oktathatóvá váljon.
A rendezvény fő kérdése tehát, hogy egymástól elszigetelt, egyéni emlékezetek hogyan válhatnak a kollektív emlékezet részévé, szükség van-e erre a folyamatra ahhoz, hogy ez a Magyarországot is érintő konfliktus beemelhető legyen a történeti diskurzusba és az oktatásba.

 

 

Időpont: 2017. december 15., 10:30-17:30

Helyszín: ELTE BTK Történeti Intézet Szekfű Gyula Könyvtára (1088 Budapest, Múzeum körút 6-8, I. em. 115.)

 

 

A konferencia programja annak Facebook-oldalán olvasható.