Due to the relocation of our external warehouse the books and doctoral dissertations stored there, as well as the entire stock of the library's periodicals, will be unavailable until the beginning of January 2025. Many of our books are still available for loan and current literature can be found on the open shelves.

Absztraktok – Hagyományok és kihívások 2022.

Plenáris előadások

Kulcsár Szabó Ernőné Gombos Annamária: Minden, amit a közgyűjtemények védelméről tudni akartál, de sosem merted megkérdezni. Az Egyetemi Könyvtár esete

Az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár aktuális esetismertetése rávilágít mindazokra a hiányosságokra, melyek az évtizedekkel ezelőtti állományvédelmi intézkedéseket jellemezték. Egy eltűnt, ám külföldön felbukkant muzeális dokumentum esetén milyen lehetőségei vannak egy intézménynek, hogy jogos tulajdonát visszaszerezze? E folyamat során milyen szakértői és technikai segítség áll rendelkezésre? Az előadás egyik célja a frissen szerzett tapasztalatok szélesebb körben való megosztása.

Elekes István: Közgyűjtemények védelme a gyakorlatban

Műkincsvédelem egy rendőrségi nyomozó szemszögéből.

Rózsa Dávid: Az Országos Széchényi Könyvtár honvédelmi feladatai

Az előadás röviden áttekinti a nemzeti könyvtár honvédelmi feladatait az emberi erőforrások miniszterének feladatkörét érintő ágazati honvédelmi feladatokról szóló 49/2016. (XII. 28.) EMMI rendelet tükrében.

Havasné Berek Tünde: Vagyonvédelem és információvédelem honvédségi környezetben és a HM HIM Hadtörténeti Könyvtárban

Előadásomban a Hadtörténeti Könyvtár vagyonvédelmi rendszereinek és gyakorlatának bemutatásán túl a honvédségi objektumokban alkalmazott vagyonvédelmi megoldásokra is kitérek. A honvédségi könyvtárak speciális dokumentumai a katonai szabályzatok, illetve a NATO-dokumentumok, melyek egy része a minősített dokumentumok körébe tartozik. Ezeknél a könyvtári dokumentumoknál a vagyonvédelem és a fizikai biztonság mellett kiemelt figyelmet kell fordítani az információvédelemre is. Bemutatom a jogszabályokban rögzített információbiztonsági előírásokat, a személyi, fizikai és adminisztratív biztonsági feltételeket és azok megteremtésének lépéseit.

Sándor Endre Márton: Szerzeményezés a jogszabályok tükrében

Előadásom témája a könyvek és folyóiratok beszerzési folyamatának ismertetése az Eötvös Loránd Tudományegyetem számára, valamint a közbeszerzési eljárás jogszabályi háttere, továbbá esetleges buktatói.

Óvjuk, védjük, szolgáltatjuk

Farkas Gábor Farkas: Lopás, restitúció és védettség: bepillantás a kulturális javak védelme műhelymunkájába

Minden köz- és egyházi gyűjteménynek, legyen az levéltár, múzeum vagy könyvtár, fokozott figyelmet kell fordítania a jogszabályban meghatározott muzeális könyvtári dokumentumai védelmére. Előadásomban ezeket a kérdéseket járom körbe: mi a teendő, ha hiányzik a raktárból egy értékes régi nyomtatvány, miképpen lehet elérni annak restitúcióját, vagyis a lopott műtárgy visszaszolgáltatását eredeti őrzőhelyére. Kitérek arra, hogy milyen megkülönböztető egyedi jelekről kérhetnek információt a nyomozóhatóságok, hogyan zajlik a kutatás a műtárgyak provenienciája megállapítása kapcsán a Kulturális Javak Bizottságában. Végezetül egy jellegzetes példával bemutatom a védési eljárások fontosságát a kulturális örökségünk védelmében, valamint a tudományos kutatás szabadságában.

Tömöry Pál: Gyűjtemény- és vagyonvédelmi rendszer az MTA Könyvtár és Információs Központban

Az előadás az MTA KIK vagyonvédelmi gyakorlatát mutatja be, beleértve a gyűjtemény, az olvasói terek és a raktárak védelmét is. Ennek keretében ismertetem a könyvtár technikai vagyonvédelmi rendszerét, majd ehhez kapcsolódóan bemutatom a személyi védelem aspektusát, a helyi vagyonvédelmi nehézségeket, az azok kezelésére irányuló intézkedéseket, a muzeális anyagok speciális védelmét, továbbá szó esik a digitalizálásról mint állományvédelmi eszközről.

Horváth Diána: Mit, mivel, hogyan? A munkafolyamatok állományvédelmi szempontú átalakítása a Nemzeti Könyvtárban

Az eredeti műtárgyak hosszú távú megőrzésének záloga a restauráláson és megfelelő tároláson felül, hogy hogyan bánunk velük a raktári környezeten kívül. Ennek fényében a Nemzeti Könyvtárban Magyarországon egyedülálló módon több munkafolyamatba is beépül az állományvédelmi szaktudás támogatói szerepe. Az előadás a digitalizálás és a műtárgykölcsönzés állományvédelmi szempontú megközelítését mutatja be.

Frankovics Tibor: A Magyar Nemzeti Múzeum biztonsági rendszerei

A rendelkezésre álló 15 percben az intézményrendszerünkben kiépítésre került biztonsági rendszereket mutatom be, különös tekintettel a Budapest, Múzeum körút 14–16. szám alatti főépületünkre. Ki fogok térni a még működő, azonban már elavult, alkatrészellátással már nem rendelkező, modernizálásra váró beléptető rendszerre, valamint a közeli múltban felújított terekben kiépített modern védelmi- és kamerarendszerekre is.

Pergéné Szabó Enikő: Az RFID használata a DEENK-ben: tapasztalatok és lehetőségek

Napjainkban a magyarországi könyvtárakban is egyre elterjedtebb az RFID-technológiával működő automatikus egyedi azonosítás. A technológia jól beépíthető a könyvtári munkafolyamatokba, az állomány nyilvántartása és annak szolgáltatása mellett az állományvédelem területén is jól hasznosítható, hiszen az RFID-címkék a dokumentumok azonosítása mellett állományvédelmi feladatot is elláthatnak. A DEENK-ben 2017-ben kezdtük el a könyvtári munkafolyamatokban használni az RFID-t, az előadásban az azóta eltelt időszakban szerzett tapasztalatainkat és terveinket összegzem.

Sipos István: RFID-eszközökkel támogatott könyvtári állományvédelem

Az előadás rövid áttekintést nyújt a könyvtárakban jelenleg használt állományvédelmi megoldások egymáshoz viszonyított technológiai, használhatósági, finanszírozási és fenntarthatósági előnyeiről és hátrányairól. Az RFID-eszközökkel támogatott állományvédelem módozatát kiemelve az előadás érinti a tervezési folyamat kérdéseit, a megfelelő technológia kiválasztásának módszertanát és egy adott épületben történő lehetséges eszközbeépítési megoldásokat műemlékvédelmi szempontból, valamint a muzeális értékű és a kurrens dokumentumokban használandó címkék alkalmazásának különbségeit. Az állományvédelmi rendszer kiépítésének szerves része a felügyelet, a karbantartás biztosítása és a kimutatások, jelentések eredményeinek elemzése is, mely témakörökbe szintén betekintést kapunk.

Bedő Dániel: Örökségvédelem digitalizálás a gyakorlatban

A Tripont örökségvédelmi üzletága az elmúlt években több hazai és régiós gyűjtemény digitalizálási stúdióját tervezte és kivitelezte. Emellett a legmodernebb nemzetközi sztenderdeknek megfelelő saját eszközparkot is felépítettünk, mellyel csapatunk szolgáltatásként tud az intézményekben digitalizálni. Az előadásunkban szeretnénk bemutatni a síkműtárgy-digitalizálásra kifejlesztett Phase One kamerarendszert, mellyel középformátumú kamerával síkműtárgyak, transzparens anyagok, 3d felvételek digitális reprodukcióját tudjuk előállítani; illetve egy, a közép-európai régióban egyedülálló technológiát, a multispektrális kamerarendszert is ismertetjük. A rendszerrel különböző hullámhosszokon világító fényforrások és megfelelő szűrők használatával az emberi szem számára láthatatlan információk jeleníthetők meg a digitális képeken. A technológia roncsolásmentes, rétegbeli elemzési, hitelesítési céllal használható a művészettörténeti és a bűnügyi területen egyaránt. A cégcsoport a 21. század kihívásaira innovatív módon kíván választ adni a digitalizálás, a workflow management oktatás és a tudományos kutatások terén. 

Szerzeményezési gyakorlatok a felsőoktatási könyvtárakban

Kiss Gábor: A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem könyvtári hálózatának beszerzési gyakorlatai

A MATE könyvtári hálózata alapvetően különbözik más felsőoktatási könyvtárak belső struktúrájától, mivel az országban szétszórt, de erős campusaihoz illeszkedően a komoly hagyományokkal rendelkező önálló campuskönyvtárak szolgálják ki nagy hallgatói bázisokat. Ennek megfelelően egyik könyvtára sem nevezhető központi könyvtárnak. Így a központi, fizikai helytől független szolgáltatások biztosítását, illetve a belső folyamatokban központosítható ügyvitelét egy virtuális szervezetben a campuskönyvtárak személyi állománya közösen végzi. Munkájukat az Egyetemi Könyvtár és Levéltár Igazgatósága koordinálja. Az előadás során igyekszem bemutatni a speciális struktúrából, és számos egyéb belső és külső körülményből adódó beszerzési gyakorlatunkat.

Hoczopán Szabolcs, Nagy Anita, Puskás Nikoletta: Dokumentumbeszerzési gyakorlatok az SZTE Klebelsberg Könyvtárban

Egy tizenkét karral rendelkező egyetem könyvtáraként a Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Kuno Könyvtárának kollégái változatos beszerzési feladatokkal néznek szembe, hiszen minden tudományterület igényét ki kell szolgálnunk. A változatos igények mellett a sokféle pályázati forrás és pénzügyi keret is nehezíti a beszerző könyvtárosok dolgát. Előadásunkban a felmerülő problémákat és a rájuk adott megoldásainkat vesszük sorra.

Székelyné Török Tünde: Szerzeményezz okosan! Az ELTE könyvtárainak gyakorlata

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem könyvtárainak állománygyarapításra fordított kerete meghaladja a 2015. évi CXLIII. törvény a közbeszerzésekről jogszabályban meghatározott uniós értékhatárt, ezért valamennyi dokumentum (jellemzően könyvek, e-könyvek, időszaki kiadványok) beszerzése és szállítása tárgyában közbeszerzési eljárást kell lebonyolítani. Hogy tudja egy könyvtár az eljárás során érvényesíteni az érdekeit? Lehetséges-e ez egy olyan intézmény esetében, ahol kari, intézeti és tanszéki könyvtárak elvárásait kell egyeztetni, figyelembe véve a lehetséges piaci szereplőket és szolgáltatásaikat? 

Matolay Katalin, Csirmazné Rezi Éva: Az új kötelespéldány-rendelet alkalmazása a gyakorlatban

Előadásunkban ismertetjük a megújult kötelespéldány-rendelet hatását a felsőoktatási könyvtárak gyarapítási lehetőségeire, valamint bemutatjuk a kötelespéldányok válogatásának és elosztásának gyakorlatát.

Janzer Frigyes: Jó és rossz gyakorlatok a külföldi nyomtatott könyvek beszerzésében

A rövid, vitaindító előadásban szó lesz azokról a szempontokról, amelyeket gyakran figyelmen kívül hagynak az intézmények a beszerzésben, de arról is, hogyan lehet egyszerre megfelelni az egyetem vagy kutatóhely igényeinek és a nemzetközi könyvpiaci és általános gazdasági realitásoknak.

Czeglédi Éva: Rialto – egyablakos szerzeményezés az Almára épülve

Az Alma, az Ex Libris felhőalapú könyvtári platformja sokféle szerzeményezést kezel, beleértve a fizikai, elektronikus és digitális beszerzéseket, az állandó megrendeléseket, az időszaki előfizetéseket és a megújításokat. A szállítók és paramétereik meghatározása mellett a beszerzési munkafolyamatok magukba foglalják a szerzeményezést, a számlázást és a próbaverziók kezelését. Az Almára épülve alakítottuk ki a Rialtót, amely egyablakos szállító-semleges piactér. A Rialto a kérésektől a kiválasztáson és a szerzeményezésen át a discovery lépéséig zökkenőmentes, egységes és teljeskörű könyvtári munkafolyamatot hoz létre. A rendszer az összes tartalomtípust és szállítót kezeli, így a Rialto kiküszöböli a különféle online rendszerek közötti keresés során felmerülő párhuzamos erőfeszítéseket.

Gál Tibor: A KEF sajtótermékellátási szolgáltatásai [munkacím]

[Feltöltés alatt.]

Simon Lőrinc: Állománygyarapítás támogatása, hogyan lesz a könyv könyvtári dokumentum

E rövid bevezetőben megismerjük az állománygyarapítás alapjait jelentő szerződések, ajánlatkérések leggyakoribb típusait, majd a Könyvtárellátó keretszerződésén keresztül azon részeket, pontokat vesszük sorra, ami a dokumentumokat a könyvtári használatra alkalmassá teszi. Ezek mellett olyan szakmai szolgáltatásokat is érintünk, melyekkel igyekszünk segíteni a könyvtárosok mindennapi munkáját.