Az információs oldalról

Az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár azzal a céllal hozta létre a Folyóirat-támogatás Információs Oldalt, hogy az ELTE-hez kötődő folyóiratok szerkesztőségeit folyóirataik nemzetközi ismertségének és elismertségének növelésében támogassa. Az ismertség és elismertség növelésének egyik fontos eszköze a különböző indexelő és teljes szövegű adatbázisokhoz való csatlakozás, valamint a minősítő tanúsítványok (pl. MTMT minősített folyóirat) megszerzése. A cél eléréséhez elengedhetetlen, hogy a folyóirat, tudatos felkészülési folyamat eredményeként, megfeleljen az adatbázisokba való bekerüléshez szükséges kötelező és ajánlott vizsgálati szempontoknak. Az adatbázisok által közzétett bekerülési feltételek valójában olyan működési szempontok és technikai feltételek meglétét jelentik, amelyek, többek között, a működés átláthatóságát, a tudományos eredmények online térben történő gyors és egyszerű megtalálhatóságát, megbízhatóságát (hitelességét), valamint hosszú távú megőrzésének biztosítását szolgálják.

Az információs oldalon az adatbázisok által nyilvánosan közzétett bekerülési feltételeket gyűjtöttük össze és dolgoztuk fel annak érdekében, hogy a folyóiratok eredményesebben indulhassanak el a nemzetközi folyóiratrangsorokban való előrelépés és a megjelentetett tudományos eredmények szélesebb szakmai közönség felé nyitásának irányába.

A teljes folyóiratértékelési és -kiválasztási folyamat megértéséhez az adatbázisokba való bekerülés feltételeinek megismerésén túl további információkra is szükség van.

Az Adatbázisok és a jelentkezés lépései című menüpontban részletesebben bemutatjuk, hogy az adott adatbázis mely tudományterülethez tartozó folyóiratoknak ajánlott elsősorban, és hogyan járul hozzá a folyóirat ismertségének és elismertségének növeléséhez.

Az átláthatóság érdekében az adatbázisok a folyóirat honlapján különböző dokumentumok elhelyezését ajánlják vagy írják elő, erről részletek A honlapon közzéteendő információs dokumentumok című menüpontban olvashatók.

A Jógyakorlatok, esettanulmányok elnevezésű menüpontban a szerkesztőségek a saját tapasztalataikat, a sikeresség vagy éppen az elutasítás okait is megoszthatják egymással.

A Fogalomtár a témához kapcsolódó legfontosabb kifejezések értelmezéséhez nyújt segítséget.

A bekerülési feltételek egy része viszonylag egyszerűbben teljesíthető. A főként tartalmi, idézettségi és működési (szerkesztőbizottság összetétele, peer review folyamat, periodicitás stb.) kritériumoknak való megfelelés azonban hosszabb időt, komolyabb szervezést és tudatos felkészülést igényelhet a folyóiratoktól. A láthatóság növelésének stratégiái és eszközei menüpontban összegyűjtött információk abban támogatják a szerkesztőségeket, hogy megtervezhessék folyóirataik fejlesztési lépéseit, eldönthessék, milyen sorrendben jelentkeznek az online adatbázisokba. Ehhez feltétlenül szükséges, hogy a lehető legpontosabban meghatározzák, hol tartanak ebben a munkában, azaz honnan indulnak.

Az Egyetemi Könyvtár és Levéltár a folyóiratok pontosabb helyzetmeghatározása érdekében egy Önellenőrző alkalmazást fejlesztett, amely az adatbázisok bekerülési feltételelemeit tartalmazza és az állításokra adott igaz-hamis válaszok kiértékelésével egy olyan feladatlistát eredményez, amely a folyóirat fejlesztési céljainak és irányainak kijelölésében segítheti a szerkesztőségeket. Az alkalmazás lehetővé teszi a kollaboratív munkát, a feladatok ütemezését pedig azzal segíti, hogy az önellenőrzés az egyes adatbázisokra külön-külön vagy akár valamennyi feldolgozott adatbázisra egy munkafolyamatban is elvégezhető.

Az Önellenőrző jelenleg a következő adatbázisokra használható:

  • EBSCO
  • ERIH PLUS
  • Directory of Open Access Journals (DOAJ, DOAJ Seal)
  • MTMT minősített folyóiratok
  • Open policy finder (korábban Sherpa Romeo)
  • ProQuest
  • Scopus
  • Web of Science (WoS)

Kinek ajánljuk a Folyóirat-szerkesztőségek Információs Oldalt?

A szolgáltatás fő célja, hogy támogassa az ELTE-hez kötődő folyóiratok szerkesztőségeit a modern online tudományos folyóiratokra jellemző szakmai és technikai működési irányelvek megismerésében, ezáltal elősegítve a nemzetközi adatbázisokhoz való sikeres csatlakozást. Az oldal értékes információkat kínál azoknak a szerkesztőségeknek is, amelyek folyóiratukkal nem kívánják végigjárni a nemzetközi folyóirattá válás útját, de szeretnék korszerűsíteni online megjelenésüket, valamint szakmai és technikai működésüket.

Az információs oldal tartalmának eléréséhez regisztráció szükséges.
 

Ismerje meg az online Önellenőrzőt!

 

A hozzáférés igénylésének feltételei és menete

Az információs oldal szolgáltatás eléréséhez és használatához az ELTE-hez kötődő folyóiratok igényelhetnek hozzáférést.

ELTE-hez kötődő a folyóirat, ha:

  • az ELTE és/vagy szervezeti egysége által kiadott,
  • vagy az ELTE és/vagy szervezeti egysége társkiadóként szerepel,
  • vagy az ELTE és/vagy szervezeti egysége által közreadott,
  • vagy az ELTE és/vagy szervezeti egysége által finanszírozott/támogatott,
  • vagy a főszerkesztő/felelős szerkesztő és a szerkesztők legalább 1/3-a is az ELTE-vel munkaviszonyban áll,
  • vagy a publikációk szerzői legalább 50%-a az ELTE-vel munkaviszonyban áll.

Az igénylés menete: 

  1. A folyóirat főszerkesztője/felelős szerkesztője az intézményi e-mail címéről vagy a folyóirat hivatalos e-mail címéről jelzi az információs oldal adminisztrátorának (elérhetősége: eltejournals@lib.elte.hu), hogy szeretnék igénybe venni a szolgáltatást.
  2. Az e-mail tartalmazza a folyóirat alapadatait: folyóirat címe, kiadó, ISSN (ha van), kapcsolattartó (folyóirat-menedzser) neve, kapcsolattartó e-mail címe.
  3. Az adminisztrátor a folyóirat regisztrációja után egy regisztrációs linket küld a folyóirat kapcsolattartójának.
  4. A kapcsolattartó a linkre kattintva regisztrálhat.
  5. A regisztráció után a megadott e-mail címmel és a jelszóval tud belépni az oldalra.

Igénylés [űrlap, ld. példának OJS igénylés]

  • Folyóirat címe
  • Főszerkesztő/felelős szerkesztő neve
  • Főszerkesztő/felelős szerkesztő e-mail címe
  • Kapcsolattartó neve
  • Kapcsolattartó e-mail címe
  • Kiadó
  • ISSN (Nyomtatott)
  • ISSN (Online)
  • A folyóirat OJS platformon publikál?    Igen/Nem
  • Egyéb megjegyzések, kérdések
     

Kapcsolat

eltejournals@lib.elte.hu (Faragó-Szilvási Tibor, Fejes Judit)

Illusztráció szerzője, forrása:
William Blake: I Want! I Want! (1793); https://pdimagearchive.org/images/b19abe8c-1837-42c1-9c50-870dc2a8a54e/