Temporary closure: The ELTE University Library and Archives will be closed from January 25, 2025 (Saturday) to February 8, 2025 (Saturday).

Due to the relocation of our external warehouse the books and doctoral dissertations stored there, as well as the entire stock of the library's periodicals, will be unavailable until the end of January 2025. Many of our books are still available for loan and current literature can be found on the open shelves.

Absztraktok – Hagyományok és kihívások 2023.

Plenáris előadások

Garamvölgyi László: Automatizálással támogatott szolgáltatásbővítés az Egyetemi Könyvtár és Levéltárban

Könyvtárunkban hosszú előkészítő munka után jelentős technikai fejlesztések valósultak meg, melyek hozzájárultak a szolgáltatások és a nyitvatartási idő kibővítéséhez is. A részben automatizált megoldásoknak köszönhetően mindez nem igényel jelentős humánerőforrás-többletet, sőt egyes szolgáltatások vonatkozásában részlegesen tehermentesíti is a közönségszolgálat munkatársait.

Winkler Bea: Mesterséges intelligencia. 67 év, 67 nap, 67 másodperc – az egyre gyorsabban változó világ lehetőségei és kihívásai a könyvtárosok számára

Az MI jelenünk meghatározó tényezője tudományos és populáris értelemben egyaránt. A technológiai fejlődés elképesztő lehetőségeket adott a kezünkbe, sok esetben korábban ismeretlen veszélyekkel körbe véve. Vajon könyvtárosként tudjuk, értjük-e ezeket a technológiai megoldásokat? Megérthetjük őket egyáltalán? Van olyan, aki érti őket? Lehetséges megérteni őket? Számít-e, hogy értjük-e? Tényleg intelligens, vagy csak intelligensen cselekszik a gép?

Előadásomban gyakorlati megközelítés mellett szeretném néhány, a könyvtárak és könyvtárosok szempontjából fontos nézőpontból körül járni az MI-t és ezen belül is a generatív mesterséges intelligenciát, mint amilyen pl. a chatGPT.

Mesterséges intelligencia és könyvtári automatizálás

Parti Ádám: Leltározás RFID használatával az Országgyűlési Könyvtárban

Az Országgyűlési Könyvtárban 2017 óta használunk RFID technológiát a különféle gyűjtemények dokumentumainak nyilvántartására és az állományvédelem biztosításának érdekében. Ez idő alatt a könyvtárban többször is leltároztunk külön állományrészeket, emellett 2019 és 2022 között teljeskörű állományleltárt is végeztünk. Az előadásból megismerhető az RFID technológia könyvtári felhasználása az OGYK-ban, az RFID-val történő leltározás előnyei és nehézségei, illetve az OGYK leltározási projektjeinek közelmúltbeli tapasztalatai.

Marton Péter: RFID-val támogatott könyvtári automatizálás

Az előadás tematikája:                 

  • Az RFID technológia helye a könyvtárosi munkában – logisztikai feladatok
  • A jelen RFID megoldásai – a könyvtárosi munkát segíti, nem helyettesíti az embert
  • Automatizálás a jövő – az ipari robotizáció lehetőségei a könyvtárban

Kovács Béla Lóránt: Személyre szabott könyvtári szolgáltatások: Könyvajánló rendszer a Méliuszban

Feltöltés alatt.

Takács Dániel: Mesterséges? Intelligencia?

A mesterséges intelligencia fontos buzzwordje 2023-nak, de ritkán tudjuk, pontosan miről van szó. Előadásomban körüljárom, pontosan miről is van szó, mire használhatjuk, és valóban jelent-e veszélyt a munkánkra.

Szűcs Kata Ágnes – Simon Eszter: dHUpla: a kézirattól az automatikus nyelvfeldolgozásig

Előadásunkban azt a munkafolyamatot ismertetjük, amelynek során eljutunk a kézzel írt levelektől a TEI XML fájlokig. Ennek során a közönség olyan lépésekkel ismerkedhet meg, mint az automatikus kézírásfelismerés, a TEI XMl publikáció, illetve a természetesnyelv-feldolgozás egyes szintjei, mint a morfológiai elemzés vagy a tulajdonnév-felismerés. A munkafolyamatot egy példalevélen tervezzük bemutatni. A felület, amelyen publikáljuk az elektronikusan elérhető forrásokat, a Digitális Bölcsészeti Platform: https://dhupla.hu.

Közgyűjtemények hálózatban

Szeberényi Gábor (PTE EK, főigazgató): Integrált hálózati működés és szakkönyvtári feladatellátás a Pécsi Tudományegyetemen – tapasztalatok, megoldások, kihívások

Előadásomban a PTE Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont mint könyvtári hálózat felépítésének és működésének bemutatásán keresztül azokra a szervezeti és funkcionális sajátosságokra fókuszálok, melyek a Pécsi Tudományegyetem diverz campus-szerkezetéből, a pécsi Tudásközpont mint centrum sajátosan hibrid feladatellátásából, valamint a modellváltás utáni pécsi felsőoktatási könyvtári támogatás kurrens hangsúlyváltozásaiból fakadóan jelentenek kihívások és tapasztalatokat, illetve igénylik az újabb és újabb megoldások folyamatos keresését.

Schlay Georgina: Az Egyetemi Örökségkoordináció az Eötvös Loránd Tudományegyetemen

Az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár által koordinált hálózat célja a tudás megosztása, a figyelemfelhívás, az egyetemi örökség láthatóvá tétele és egy virtuális egységben való bemutatása. A hálózatba az egyetem számos szervezeti egysége delegált képviselőt, előadásomban az Egyetemi Örökségkoordináció működését mutatom be.

Kelemenné Farkas Katalin: A MOKKA-R működése és fejlesztése – hagyományok és kihívások

A Magyar Országos Közös Katalógus Egyesület 2005-ben alakult MOKKA-R tagozatának mint szakmai tanácsadó szervezetnek célja többek között a muzeális dokumentumok közös nyilvántartását, katalogizálását és keresését szolgáló összetett számítógépes feladatrendszer megalkotásában történő közreműködés volt. Az előadás a jelenleg futó adatbázisok állapotát, a működésükkel kapcsolatos problémákat és a jövőbeli kihívásokat kívánja felvázolni.

Bergmann Krisztina: Minőségbiztosítás hálózatban

Az előadás bemutatja a minőségbiztosítási rendszer kialakítását és működését az ELTE könyvtári hálózatában. A prezentáció kitér az elmúlt 15 év fontosabb állomásaira, a szükséges szervezeti változásokra és az elért eredményekre.