Bereczki Gábor-emlékkonferencia az ELTE BTK Finnugor Tanszéken

Bereczki Gábor születésének 85. évfordulója alkalmából rendez emlékkonferenciát az ELTE Finnugor Tanszéke 2013. április 26-án. Az egyetem tavaly elhunyt professor emeritusára hazai és külföldi pályatársai, kollégái, tanítványai és barátai emlékeznek majd.
A résztvevőket Csepregi Márta egyetemi docens köszönti, a konferencián előadást tart többek között Sirkka Saarinen (Turkui Egyetem) és Riho Grünthal (Helsinki Egyetem) is. Az előadások mellett felavatják a Bereczki Gábor Kutatószobát, a Finnugor Tanszék munkatársai és hallgatói pedig „A létezés vigasza” című előadással emlékeznek a Tanszék egykori vezetőjére.

Időpont: 2013. április 26. 10:30–16:30
Helyszín: ELTE BTK Kari Tanácsterem (1088 Budapest Múzeum krt. 4/A, földszint)

Program:

• 10.30 Megnyitó (Csepregi Márta egyetemi docens, ELTE Finnugor Tanszék)
  • 11.00 Bereczki Gábor, az etimológus és hangtörténész (Honti László, az MTA rendes tagja, Károli Gáspár Református Egyetem)
  • 11.20 Bereczki Gábor, a mari nyelv kutatója (Sirkka Saarinen professzor, Turkui Egyetem)
  • 11.40 A mari nyelv régi indoeurópai jövevényszavai (Riho Grünthal professzor, Helsinki Egyetem)
  • 12.00 Egy igazi, tökéletes munkakapcsolat – és ami mögötte van, az ember: Bereczki Gábor (Agyagási Klára egyetemi tanár, Debreceni Egyetem)
  • 12.20 A Bereczki Gábor Kutatószoba felavatása (A Trefort-kert „I” épülete, földszint, 023.)
  • Ebédszünet („I” épület, földszint, 029.)
  • 14.00 Bereczki Gábor, az areális nyelvészet művelője (Pusztay János egyetemi tanár, Nyugat-Magyarországi Egyetem)
  • 14.20 A Volga vidéki area történeti és régészeti szemszögből (Klima László egyetemi docens, ELTE Finnugor Tanszék)
  • 14.40 Bereczki Gábor, a finnugor népköltészet magyarra fordítója (Voigt Vilmos professor emeritus, ELTE Folklore Tanszék)
  • 15.00 Bereczki Gábor, az irodalmár (Fehérvári Győző irodalomtörténész, műfordító, Pázmány Péter Katolikus Egyetem)