Ideiglenes zárvatartás: Az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár 2025. január 25. (szombat) - 2025. február 8. (szombat) között zárva tart.

Külső raktárunk költöztetése miatt az ott tárolt könyvek és doktori disszertációk, valamint a könyvtár teljes raktári folyóirat-állománya előreláthatólag 2025. január végéig nem elérhető. A könyvállományunk nagy része továbbra is kölcsönözhető, valamint friss szakirodalom található a szabadpolcokon. 

Mozaikok az ELTE örökségéből – 2022. május

A hónap műtárgya Hévízi tündérrózsa 

Hévízi tündérrózsa (Nymphaea lotus var. thermalis) nyolcvanéves herbáriumi példánya Soó Rezső gyűjtéséből.

A nagyváradi Püspökfürdőben élő hévízi tündérrózsa rokonsága közel 2000 km-re, Afrikában él. A Füvészkert korábbi igazgatója, Tuzson János – sokáig helyt álló – nézete szerint a nílusi tündérrózsa (Nymphaea lotus) 2-3 millió évvel ezelőtti, természetes állománya lehetett a szubtrópusi klímában. A jégkorszakokban a helyi enyhébb hőmérsékleti körülményeknek köszönhetően maradhatott fenn, önállósodhatott nílusi társától. A rokonsági helyzetét a molekuláris genetika tisztázta: semmiben sem különbözik a nílusi tündérrózsától. Valószínűleg a római időszakban telepíthették be. Sajnos a nagyváradi élőhelyén az idegenforgalmi beruházások révén nagy veszélyben van. 

A képen látható példányt Soó Rezső, a hazai botanika egyik legnagyobb alakja, a Füvészkert egyik igazgatója gyűjtötte 1940. október 13-án még kolozsvári tanszékvezetői évei alatt. Préselt növényként (herbáriumi lap) évszázadokig megőrizhető és használható oktatási-kutatási célokra. A példány genetikai állománya ennyi évtized után is felhasználható összehasonlításra, ahogy a kert herbáriumának 30 000, a világ számos részéről származó lapja. E gyűjtemény legnagyobb értéke mégis a Kárpát-medence teljes flóráját tartalmazó sorozata, számos olyan növényfajt megörökítve, melyek azóta a gyűjtés helyén kipusztultak.

 

Írta: Papp László, ELTE Füvészkert 

Illusztráció szerzője, forrása:
Papp László