Külső raktárunk költöztetése miatt az ott tárolt könyvek és doktori disszertációk, valamint a könyvtár teljes raktári folyóirat-állománya előreláthatólag 2025. január elejéig nem elérhető. A könyvállományunk nagy része továbbra is kölcsönözhető, valamint friss szakirodalom található a szabadpolcokon. 

Mozaikok az ELTE örökségéből – 2024. november

A hónap műtárgya dr. Bárczi Gusztáv orvos, gyógypedagógus hangvillája

Dr. Bárczi Gusztáv (Nyitraudvarnok, 1890. szeptember 13. – Budapest, 1964. augusztus 9.) orvos, gyógypedagógus 1910-ben Léván tanári, 1913-ban Budapesten gyógypedagógiai tanári vizsgát tett, majd 1921-ben a Pázmány Péter Tudományegyetemen fül-orr-gégészeti szakvizsgával kiegészített orvosi diplomát szerzett. Bárczi kezdetben a dr. Török Béla által vezetett Fülészeti Osztályon dolgozott a János Kórházban. Nemzetközileg elismert eredményeket ért el a magyar siketnémák* diagnosztizálása és tanítása terén.

Hallásvizsgálati módszerei kiterjedtek úgy a fülre, mint a központi idegrendszer hangfelfogó készségére. Vizsgálataihoz suttogó beszédet, társalgó beszédet, valamint különféle hangvillákat használt. A bemutatott - az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar Gyógypedagógia-történeti Gyűjteményében található - hangvilla az általa használt eszközök egyike.

A hangvillával végzett kutatásairól így írt:

„Átvizsgáltam intézetünk 170 növendékét, közülük 80-nál rendszeres hangvilla képet vettem fel. A hangvilla képek azt mutatják, hogy a Siketnéma Intézetből nem szabad a fület száműzni.”

Bezoldra utalva megállapítja: „A technika vívmányaival a kor igazolni fogja őt és mindazokat, akik a siketnéma oktatás tökéletesítését a fül utján és nem az izmok utján keresik.”

*a korabeli nyelvhasználat alapján

 

A hónap műtárgya dr. Bárczi Gusztáv orvos, gyógypedagógus hangvillája

 

Forrás: Siketnémák és vakok oktatásügye a siketnémák és vakok tanára országos egyesületének hivatalos lapja, XXX.évfolyam, 10.szám, 1928. pp.172-173.

Írta: Bodorné Németh Tünde, Keresztessy Éva, Perlusz Andrea, Bergmann Krisztina

Fotókat készítette: Szaffner Gyula

Illusztráció szerzője, forrása:
ELTE BGGyK